';

Çalışan Kadınlar Umutlu Yarınlar Projesi
11 Aralık 2015 Cuma
Çalışan Kadınlar Umutlu Yarınlar Projesi

       Amacı TR21 Trakya bölgesinde dezavantajlı kesimlerdeki kadınların istihdama hazır hale getirilip, istihdama erişebilirliğinin arttırılmasına katkıda bulunmak olan, Trakya Kalkınma Ajansı Sosyoekonomik Mali destek programının desteklemiş olduğu Çalışan Kadınlar Umutlu Yarınlar projesi kapsamında hedef kitle olarak seçilen 45 dezavantajlı gruptaki kadına yönelik olarak mesleki eğitim faaliyetleri, kadınları sosyal anlamda güçlendirmek adına kişisel gelişim eğitim semineri faaliyeti, işletme sahipleri ve hedef gruptaki 45 kadına , mesleki eğitim verecek olan eğitmenlere farkındalık yaratmaya ve güçlendirmeye yönelik ön yargıyla mücadele eğitimi faaliyeti düzenlenecektir.
       Mesleki eğitim faaliyetleri kapsamında iş gücü piyasasında karşılığı olan 3 mesleki eğitim belirlenmiştir. Halk Eğitim ve İŞKUR ortaklığı ile açılacak olan bu kurslar; Aşçı Yardımcılığı Kursu, Düz Dikiş Makineci Kursu ve Kuaförlük Kursudur. 15 Aşçılık, 15 Düz Dikiş Makineci ve 15 Kuaförlük olmak üzere hedef gruptaki 45 dezavantajlı kadın proje kapsamında, proje süresinin belirli dönemlerinde bu eğitimleri alacaklardır. Proje ortağa İŞKUR hedef kitleye eğitimleri boyunca danışmanlık yapacak, kurs sonunda kursiyerlere “İş arama becerilerinin geliştirilmesi eğitimi” verecektir. Kursiyerlerin sosyal iletişim becerilerinin güçlenmesi, öz güven kazanması ve kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Aile Danışmanlık Birimi tarafından kişisel gelişim eğitimi verilecektir.
       Önyargıların kırılmasını desteklemek beraberinde sosyal entegrasyonun sağlanması amacıyla hedef grubumuza, işletme sahiplerine, işletmelerin insan kaynakları personeline ve kursiyerlerin usta öğreticilerine “ön yargıyla mücadele” konulu eğitim semineri verilecektir. Tüm bu faaliyetler sonucunda dezavantajlı kesimlerin istihdam edilebilirliklerine yönelik Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde Sosyal Dayanışma Merkezi(SODAM)’da var olan atölyelerimizde eğitim alan hedef gruptaki kadınlar meslek sahibi olarak sosyal ekonomik anlamda güçlenecek, bireysel anlamda güçlenen kadının bireysel değişimi toplumsal değişime aracı olacak, toplumun dezavantajlı kesimlere karşı ön yargılarının kırılmasına destek olacaktır.
 

ÇALIŞAN KADINLAR UMUTLU YARINLAR PROJESİ KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMİ SEMİNERİ

12 Ocak 2016

       Trakya Kalkınma Ajansı Sosyoekonomik Mali Hibe Programının desteklemiş olduğu Çalışan Kadınlar Umutlu Yarınlar Projesi kapsamında Kişisel Gelişim Eğitim Semineri faaliyeti Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Aile Danışmanlık Birimi’nden Psikolog Esra SELVİ tarafından hedef kitledeki kursiyerlerimizin katılımı ile 12.01.2016 tarihinde 09:00-16:15 saatleri arasında Sosyal Dayanışma Merkezi(SODAM)’da gerçekleşmiştir. Hedef gruptaki kursiyerler eğitim kapsamında “Kendini Tanıma, Kendini İfade, Olumsuz Duygu ve Stres Yönetimi, Motivasyon, Güven, İletişim ve Beden Dili” konuları hakkında bilgilendirilmişlerdir. Bu eğitim ile kursiyerlerin sosyal iletişim becerilerinin, özgüvenlerinin gelişmesi ve kendilerini daha iyi ifade edebilmelerinin sağlanması hedeflenmiştir.

 

 

ÇALIŞAN KADINLAR UMUTLU YARINLAR PROJESİ TANITIM TOPLANTISIVE ÖNYARGI İLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

14 Ocak 2016

       Trakya Kalkınma Ajansı Sosyoekonomik Mali Hibe Programının desteklemiş olduğu Çalışan Kadınlar Umutlu Yarınlar Projesi Tanıtım Toplantısı ve Önyargı ile Mücadele Eğitim Semineri 14.01.2016 tarihinde Vali Yardımcısı Mustafa Serdar BAKIR başkanlığında, kurum müdürleri, kursiyerler ve projeye destek veren işletme sahiplerinin katılımıyla Lalezar Restoran’ta gerçekleşti. Program Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran BALI’nın proje ile ilgili sunumu ile başlamış, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sosyolog Tülay Tekin Yılmaz’ın Önyargı ile Mücadele Eğitimi sunumu, Projeye destek veren işletme sahiplerinin ve fayda sahibinin konuşmaları ile devam etmiş, Vali Yardımcısı Mustafa Serdar BAKIR’ın konuşması ile son bulmuştur.